Terasta Tarım
Gönüllülük Başvurusu

Çarşamba günleri saat 13.00-15.00 ve Cuma günleri 10.00-13.00 saatleri arasında Terasta Tarım alanına gelen gönüllüler Ek Biç Ye İç permakültür uzmanlarının yönlendirmesiyle gerçekleştirilen çalışmalarda toprağa dokunarak kentsel tarımı deneyimliyor. Eğer siz de bu çalışmalara katılmak ve gönüllü olmak isterseniz randevu alabilirsiniz.

AKMERKEZ TERASTA TARIM

Şehirlerde sağlıklı gıdaya, tarıma ve toprağa ulaşmanın zorlaştığı, gıda üretimine yabancılaşmaya başladığımız bir dönemde, bir adım daha ileriye gitmek ve insanların doğa ile yeniden bağlantı kurmasını sağlamak çıkış noktamız oldu.

HADİ BAŞLAYALIM!

TERASTA TARIM HİKAYESİ

Türkiye’de ilk kez bir alışveriş merkezinin çatısında sürdürülebilir ve yerel tarımı
Ek Biç Ye İç işbirliği ile hayata geçirdik.

İstanbul her geçen gün betonlaşırken ve mevcut yeşil alanlar salt birer peyzaj düzenlemesi olarak sentetikleşirken, doğal ve sürdürülebilir tarım yöntemlerinin her ortamda uygulanabileceğini, kimyasal kullanmadan İstanbul’un merkez bölgelerinde bile üretim yapılabileceğini ve bu yöntemleri geliştirip yayabilirsek şehirlerimizde sürdürülebilir, sağlıklı ve keyifli bir yaşamın mümkün olabileceğini göstermek istedik.

GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ

Doğal ve sürdürülebilir gıdaya ulaşmanın, kendi gıdamızı yetiştirmenin sadece kırsal alanlarda değil, şehrin ortasında da mümkün olduğunu gösterdiğimiz Terasta Tarım projemiz kapsamında bu deneyimi paylaşmak üzere Gönüllü Programı’nı başlattık. Kentsel tarıma, sürdürülebilirliğe ve kendi gıdasını yetiştirmeye ilgi duyan herkes, Gönüllülük Programı’na katılarak kentin ortasında doğayla buluşuyor ve kendi meyve ve sebzesini nasıl üretebileceğini öğreniyor.

Çarşamba günleri saat 13.00-15.00 arasında Terasta Tarım alanına gelen gönüllüler Ek Biç Ye İç permakültür uzmanlarının yönlendirmesiyle gerçekleştirilen çalışmalarda toprağa dokunarak kentsel tarımı deneyimliyor. Eğer siz de bu çalışmalara katılmak ve gönüllü olmak isterseniz randevu alabilirsiniz.

6 ton kapasiteli kompost ünitesi ile atık geri dönüşümü yapıldı ve 100’lerce litre organik toprak elde edildi.

Akmerkez’de bulunan restoranların atıklarından elde edilen kompostla beslenen 92'den fazla çeşit bitki yetiştirildi.

2017'den bu yana bahçemizde düzenlenen festival ve etkinlikler sayesinde yaklaşık 4.100'den fazla ziyaretçiye kapılarımızı açtık.

ETKİNLİKLER

Terasta Tarım alanımızda düzenlediğimiz etkinlikleri ve davetleri buradan takip edebilirsiniz.

İŞ BİRLİKLERİMİZ

Terasta Tarım projemizi değerli iş ortaklarımız ile bir üst noktaya taşımaktan ve bu birlikteliklerden doğan güç ile projeyi zenginleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşarak sürdürülebilirlik ve kentsel tarım konusuyla ilgili deneyimlerimizi misafirlerimizle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Özyeğin Üniversitesi ve Le Cordon Bleu ile gerçekleştirdiğimiz “Akmerkez Terasta Tarım modellemesi ile Geleceğin Şefleri, Şehrin Ortasında Tarımla Buluşuyor!” adlı proje ile aşçılık öğrencilerine hem teorik hem de pratik dersler vererek aracılar olmaksızın kendi gıdalarını nasıl yetiştireceklerini öğretmek hedeflendi.

Özyeğin Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin bahar dönemi seçmeli dersi olan “Kentsel Tarım” dersinin müfredatını üstlenerek aşçılık öğrencilerine Terasta Tarım modeli üzerinden şehrin ortasında kendi gıdalarını nasıl yetiştireceğini ve sürdürülebilir kentsel tarım ilkelerini öğretiyoruz. 12 hafta boyunca EK BİÇ YE İÇ permakültür eğitmenleri ve alanında uzman konuk kişilerin katılacağı teorik dersler online olarak, pratik dersler ise Terasta Tarım alanımızda veriliyor.

Bilgi Üniversitesi